List ZNP do premiera ws. działań szefa MEN

Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje wobec działań ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, który wykorzystuje sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym do prowadzenia pozorowanego dialogu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

Ostatnie miesiące pokazały, że minister edukacji wprowadza rozporządzenia dotyczące rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach – bez konsultacji i możliwości wydania opinii przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Odczytujemy to jako dyskryminowanie związku zawodowego, który w tym roku obchodzi swoje 115. urodziny.

Stosowanie przez ministra Dariusza Piontkowskiego swoistej retoryki i nazywanie Związku Nauczycielstwa Polskiego grupą polityczną jest nieuprawnione i stanowi poważne nadużycie.

Ponadto nasze zastrzeżenia budzi tryb pracy nad ostatnim rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy. Naszym zdaniem minister Dariusz Piontkowski złamał ustawowe zapisy dotyczące konieczności uzgadniania ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli rozporządzeń przewidzianych ustawą Karta Nauczyciela, a więc również rozporządzenia kształtującego wynagrodzenia nauczycieli.

Za niedopuszczalny uznajemy również przyjęty przez ministra Dariusza Piontkowskiego tryb pracy Zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli powołanego przez Ministra Edukacji Narodowej w roku 2016. Nieprzesłanie materiałów (mimo dwukrotnego monitu), mających być przedmiotem obrad Zespołu w dniu 27 sierpnia, a następnie prezentowanie ich podczas posiedzenia Zespołu, to wyraz lekceważącej postawy ministra edukacji wobec partnerów społecznych.

W obecnej sytuacji potrzebny jest dialog i daleko idąca współpraca związków zawodowych z przedstawicielem rządu, dlatego oczekujemy od Pana Premiera podjęcia zdecydowanych działań wobec Ministra Edukacji Narodowej.

POWIĄZANE WPISY

14.05.2021

Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji

16 maja obchodzimy Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji. To święto wszystkich pracowników...

Czytaj więcej

12.05.2021

Opis propozycji MEiN dot. zmian statusu zawodowego

11 maja 2021 r. po południu Związek Nauczycielstwa Polskiego otrzymał materiał MEiN – „Propozycje zmian...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19FilmyInterweniujemyOgólne informacjeZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

14.05.2021

Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji
Czytaj więcej

13.05.2021

Przekładanie pieniędzy z kieszeni
Czytaj więcej

12.05.2021

Opis propozycji MEiN dot. zmian statusu zawodowego
Czytaj więcej

10.05.2021

Posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty (komunikat ZNP)
Czytaj więcej

21.04.2021

Priorytety ministra Czarnka
Czytaj więcej

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na listę odbiorców newslettera.. Obiecujemy nie spamować! Zapoznaj się z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.