42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP

W piątek, 22 listopada uroczystego otwarcia zjazdu dokonał prezes ZNP Sławomir Broniarz. – My, nauczyciele i nauczycielki możemy zmieniać świat i robimy to. Mamy w sobie siłę, mamy moc. Mamy siłę, bo tym, co zmienia świat i nasze życie, jest edukacja. Wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciela – mówił prezes Związku.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, w tym m.in.: Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, dr hab. Marek Rymsza z Kancelarii Prezydenta; Krystyna Szumilas, posłanka oraz wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka oraz Andrzej Radzikowski, szef OPZZ.

– Nauczycielom powinien się należeć szacunek i wdzięczność. Zawód ten wymaga poświęcenia, daje mnóstwo satysfakcji, ale jest trudny i odpowiedzialny – mówił Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. – Nauczyciele skarżą się na nieadekwatny do obowiązków i kwalifikacji system wynagrodzeń oraz na to, że w przestrzeni publicznej pojawia się atmosfera hejtu i nagonki, próby skłócenia środowiska. To były dla wielu Państwa pewnie niemiłe chwile, ale było to niestety dostrzegalne – polityka dzielenia i wskazywania palcem. Polityka napiętnowania także dotknęła Państwa grupy zawodowej. Niestety. Wielokrotnie mówiłem, że w Państwa akcji strajkowej nie chodziło wyłącznie o realizację postulatu płacowego, ale o coś więcej – o ochronę przed marginalizacją, przed lekceważeniem, przed odchodzeniem z tego pięknego zawodu wielu nauczycieli, o godność.

– Codziennie zmieniacie świat uczniów i uczennic. Chciałabym Wam – nauczycielom i nauczycielkom – ogromnie podziękować za Waszą codzienną pracę, którą wykonujecie – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Zmieniacie też świat pracy. Jesteście obok lekarzy-rezydentów, urzędników, pracowników sądów na pierwszym froncie walki o to, by pracownik był w Polsce godnie traktowany. Walki nie tylko o własne wynagrodzenia, ale o godność. Ta walka nie jest ani łatwa, ani skończona.

Następnie delegaci i zaproszeni goście obejrzeli film o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w reżyserii nauczycieli pani Anity Plumińskiej-Mieloch i pana Piotra Świdzińskiego (FILM MOŻNA OBEJRZEĆ TUTAJ).

Anita Plumińska-Mieloch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu i nauczycielka historii wraz z uczennicami i uczniami, grającymi w filmie, byli również gośćmi zjazdu.

Złotą Odznaką ZNP zostali uhonorowani goście honorowi 42. Zjazdu:
Wanda Traczyk-Stawska, nauczycielka, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy
oraz Fred van Leeuwen,
jeden z założycieli i architektów Międzynarodówki Edukacyjnej, której był sekretarzem generalnym do 2018 r.

– Kiedy wyszłam z lekcji tajnego nauczania i zobaczyłam, jak z chodnika zmiatają strzępki ciał i krew do rynsztoka, to wpadłam w rozpacz i w gniew. Postanowiłam nauczyć się dobrze strzelać i rzucać granatem. Dlatego w Powstawaniu Warszawskim byłam żołnierzem. Chciałam Wam powiedzieć, że jesteście bardzo szczęśliwymi ludźmi, bo jesteście wolni, ale też jesteście zobowiązani do tego, by młodzi ludzie nie byli teraz samotni, żeby byli dobrze uczeni. Dlatego strajkujcie, róbcie wszystko, żebyście mogli być dobrymi nauczycielami, dobrze wynagradzanymi i szanowanymi, co jest najważniejsze! – mówiła pani Wanda Traczyk-Stawska.


Natomiast tytuł Honorowej Przewodniczącej Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów otrzymała Teresa Janiszewska, była przewodnicząca KSEiR.

 

POWIĄZANE WPISY

14.05.2021

Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji

16 maja obchodzimy Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji. To święto wszystkich pracowników...

Czytaj więcej

12.05.2021

Opis propozycji MEiN dot. zmian statusu zawodowego

11 maja 2021 r. po południu Związek Nauczycielstwa Polskiego otrzymał materiał MEiN – „Propozycje zmian...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19FilmyInterweniujemyOgólne informacjeZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

14.05.2021

Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji
Czytaj więcej

13.05.2021

Przekładanie pieniędzy z kieszeni
Czytaj więcej

12.05.2021

Opis propozycji MEiN dot. zmian statusu zawodowego
Czytaj więcej

10.05.2021

Posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty (komunikat ZNP)
Czytaj więcej

21.04.2021

Priorytety ministra Czarnka
Czytaj więcej