List ZNP do Rzecznika Praw Obywatelskich z okazji zakończenia kadencji

Warszawa, 9 września 2020 r.

Szanowny Pan

dr hab. Adam Bodnar

Rzecznik Praw Obywatelskich

Szanowny Panie Rzeczniku!

W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego pragnę Panu podziękować za pracę na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich i ogromne zaangażowanie na rzecz Konstytucji, państwa, praw człowieka, obywateli w tym także nauczycieli, uczniów i rodziców. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich stał Pan na straży konstytucyjnych wartości i prawa; pomagał Pan najbardziej potrzebującym – słabszym, wykluczonym i pokrzywdzonym, mając zawsze na uwadze prawo i dobro wspólne.

Pragnę także podziękować za zaangażowanie na rzecz edukacji, równego dostępu do kształcenia, prawa do nauki i praw pracowniczych, praw uczniów, rodziców i nauczycieli. Zawsze współpracował Pan z organizacjami pozarządowymi i angażował się Pan w sprawy związane z prawem oświatowym, kształtowaniem społeczeństwa obywatelskiego i edukacją antydyskryminacyjną.

Doceniając Pana działalność obywatelską i edukacyjną w 2018 roku związek uhonorował Pana i Biuro RPO nagrodą ZNP – IKAR, ustanowioną „dla wyłaniania i wyróżniania osób, organizacji, instytucji, których szczególne dokonania w działalności oświatowej i wychowawczej wnoszą nieprzeciętne wartości służące środowisku; świadczą o profesjonalizmie i zaangażowaniu w działaniach na rzecz wychowania w tolerancji i pokoju oraz stanowią inspirację dla młodego pokolenia”.

Pragnę także podziękować za bardzo ważne dla naszego środowiska wsparcie, jakiego udzielił Pan protestującym nauczycielom i pracownikom oświaty w 2019 roku, kiedy walczyliśmy o godność i lepszą edukację. „Jesteście grupą zawodową, która wpływa na kształt Polski bardziej niż inne. Można żałować, że tak często Wasza rola i znaczenie są niedostrzegane, lekceważone, wręcz pomijane. Uważam to za jeden z największych błędów, a może nawet wad systemowych naszej rzeczywistości państwowej” – mówił Pan do pedagogów podczas ubiegłorocznej Gali Konkursu Nauczyciel Roku.

Nauczyciele i uczniowie mogli na Pana liczyć również w ostatnim czasie, kiedy na początku pandemii szkoły, pozostawione same sobie, organizowały kształcenie online. Wówczas eksperci wraz z Biurem RPO przygotowali poradnik dla nauczycieli na temat bezpieczeństwa podczas zdalnych lekcji, a proces ten koordynowała mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Dziękujemy za Pana pracę na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, która jest – tak jak w przypadku nauczycieli – czymś więcej niż pracą. Jest misją.

Z poważaniem,

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

POWIĄZANE WPISY

14.05.2021

Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji

16 maja obchodzimy Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji. To święto wszystkich pracowników...

Czytaj więcej

12.05.2021

Opis propozycji MEiN dot. zmian statusu zawodowego

11 maja 2021 r. po południu Związek Nauczycielstwa Polskiego otrzymał materiał MEiN – „Propozycje zmian...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19FilmyInterweniujemyOgólne informacjeZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

14.05.2021

Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji
Czytaj więcej

13.05.2021

Przekładanie pieniędzy z kieszeni
Czytaj więcej

12.05.2021

Opis propozycji MEiN dot. zmian statusu zawodowego
Czytaj więcej

10.05.2021

Posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty (komunikat ZNP)
Czytaj więcej

21.04.2021

Priorytety ministra Czarnka
Czytaj więcej

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na listę odbiorców newslettera.. Obiecujemy nie spamować! Zapoznaj się z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.