Rozmowy z Anną Zalewską o podwyżkach

24 stycznia odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty z udziałem minister edukacji Anny Zalewskiej oraz przedstawicieli oświatowych związków zawodowych i korporacji samorządowych. Żądania dwóch – współdziałających ze sobą w kwestii wzrostu wynagrodzeń – związków przedstawili wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz Sławomir Wittkowicz z FZZ.

Najważniejsze z nich to:

  • znaczące zwiększenie nakładów na oświatę,
  • wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 15 proc., z wyrównaniem od 1 stycznia 2018 r.,
  • zabezpieczenie środków na wynagrodzenia i ich wzrost dla wszystkich nauczycieli ze szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i właściwe resorty,
  • zmiany formuły pracy Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.

Przedstawiciele ZNP i FZZ podkreślali, że prowadzony podczas spotkań Zespołu dialog nie spełnił oczekiwań i nie doprowadził do wspólnych ustaleń w wielu kluczowych dla nauczycieli i pracowników oświaty kwestiach.

Przed posiedzeniem odbył się briefing prasowy ZNP i Forum Związków Zawodowych. Obok prezesów Krzysztofa Baszczyńskiego i Sławomira Wittkowicza stanęła tabliczka z napisem: „Miejsce dla Solidarności”. – W ten sposób chcemy podkreślić, że oświatowa „S” nie mówi z nami jednym głosem o płacach, a szkoda! Wciąż na nią czekamy – mówili.

Jak pisze o tym wydarzeniu dziennik „Rzeczpospolita”:

„By walczyć o wyższe wynagrodzenia, ZNP nawiązał współpracę z Forum Związków Zawodowych. Obie organizacje wystąpiły wspólnie do minister Anny Zalewskiej i premiera Mateusza Morawieckiego. W przesłanym do nich liście związkowcy zwracają uwagę na to, że choć w resorcie oświaty od listopada działa zespół, który zajmuje się także ustalaniem nowych zasad wynagradzania i oceniania nauczycieli, część zmian, choć nie uzyskała aprobaty partnerów społecznych, weszła w życie od 1 stycznia 2017 r. wraz ze zmianami w Karcie nauczyciela. A na takie pozorne działania nie mogą się zgodzić. ZNP i FZZ zapowiadają też dalszą wspólną walkę o podwyżki dla nauczycieli. Do współpracy został zaproszony także NSZZ Solidarność, ale jak dotąd się do nich nie dołączył” („Nauczyciele sami sfinansują podwyżki wynagrodzenia”, 25.01.2018).

Natomiast „Gazeta Wyborcza” informuje:

„Solidarność” inaczej niż ZNP formalnie nadal chce prowadzić rozmowy z minister, ale jej członkowie już protestują w regionach. Na Pomorzu odwiedzali biura polityków PiS. W czwartek członkowie „S” z Dolnego Śląska będą pikietować przed urzędem wojewódzkim” („ZNP: Zalewska niewiarygodna”, 25.01.2018).

Po spotkaniu z Anną Zalewską, wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński na konferencji prasowej mówił o przebiegu rozmów.

– Spotkaliśmy się, przedstawiliśmy swoje żądania i każda ze stron pozostała przy swoich stanowiskach. Minister poinformowała nas, że tegoroczny budżet czeka tylko na podpis prezydenta – mówił Krzysztof Baszczyński. – Dlatego teraz chcemy rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

 

 

POWIĄZANE WPISY

14.05.2021

Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji

16 maja obchodzimy Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji. To święto wszystkich pracowników...

Czytaj więcej

12.05.2021

Opis propozycji MEiN dot. zmian statusu zawodowego

11 maja 2021 r. po południu Związek Nauczycielstwa Polskiego otrzymał materiał MEiN – „Propozycje zmian...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19FilmyInterweniujemyOgólne informacjeZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

14.05.2021

Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji
Czytaj więcej

13.05.2021

Przekładanie pieniędzy z kieszeni
Czytaj więcej

12.05.2021

Opis propozycji MEiN dot. zmian statusu zawodowego
Czytaj więcej

10.05.2021

Posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty (komunikat ZNP)
Czytaj więcej

21.04.2021

Priorytety ministra Czarnka
Czytaj więcej

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na listę odbiorców newslettera.. Obiecujemy nie spamować! Zapoznaj się z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.